Kuka tesbih nedir?

Türk kültürü oldukça zengin bir kültürdü. Çok eskiden beri birçok kültürel unsura sahip olan kültürümüz İslamiyet ile birlikte daha da büyüdü ve gelişti. İslamiyet ile birlikte kültürümüze giren tesbih hala aynı şekilde değerini koruyor. Kültürümüz ile birlikte çok fazla gelişen tesbihin birden çok çeşidi vardır.  Kehribardan yapılan tesbih, kuka tesbih gibi. Son zamanlarda hem dini açıdan önemli olan hem de süs eşyası olarak kullanılan tesbihin taş sayısı değişmektedir. 11, 33, 99, 500, 1000 sayıları kullanılan tesbihlerin süs olarak kullanılanlarında boncuk sayısı bir fazla ya da bir eksik kullanılır. Böylece hangi tesbihin süs hangisinin dini amaçla kullanıldığı belli olur. Duvarlar da ve arabalar da süs olarak kullanılan tesbihler hayatımızda oldukça faklı bir ye tutmaktadır.

Kuka tesbih; kuka ağacının meyvesinden yapılır. Kuka meyvesi tropikal bir meyve olmakla birlikte Hindistan cevizi meyvesine benzeyen bir meyvedir. Kuka meyvesinin en büyük özelliği mikropları öldüren bir meyve olmasıdır. En çok Hindistan ve Endonezya çevresinde yetişir.

Kuka meyvesinden yapılan tesbihin rengi kullanıldıkça koyulaşır.  El ile temas etmesiyle birlikte kararan bu tesbih Osmanlı kültüründe oldukça önemli bir yere sahiptir. Osmanlı ‘ da tesbih karartma olarak da bilinen bir gelenek vardır.  Hatta kuka tesbih hediye etmek oldukça güzel bir geleneğimizdir. Bayramlarda, eve gelen misafirlere hediye edilir. Osmanlı saraylarında da oldukça kullanılan bu tesbih saraya gelenlere de hediye edilirdi. Kuka tesbihin diğer bir önemli özelliği ise kesinlikle diğer tespihlerin ağacın dalından veya meyvesinden yapılırken kuka tesbihinin meyveden yapılmasıdır. http://modalarda.com sitesi size önerebileceğimiz oldukça güvenilir bir sitedir. Sitemizde bulabileceğiniz isim yazılı tesbih ve diğer tesbih çeşitleri; toz kehribar,  Oltu taşından yapılan tesbihler ve diğer tesbih çeşitlerini de temin edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir